Blog Kategorileri
Rastgele Makale

Oyun Terapisi

Çocuğunuzun gizemli dünyasına girmeye hazır mısınız? Evet gizemli bir dünya! Bu dünyada, belki bir arada yaşarken fark etmediğimiz, o kocaman yüreklerin kocaman bellekleri binlerce sırlarla dolu… Peki bu dünyanın girişi için anahtar nedir dersiniz ?
Çocuğunuzun gizemli dünyasına girmeye hazır mısınız ? Evet gizemli bir dünya! Bu dünyada, belki bir arada yaşarken fark etmediğimiz, o kocaman yüreklerin kocaman bellekleri binlerce sırlarla dolu… Peki bu dünyanın girişi için anahtar nedir dersiniz ? İşte o; hem çok kolay ve eğlenceli hem de bir o kadar zor ve meşakkatli. Küçücük bir parola var o yolun başında: OYUN… Nedir oyun diye düşündüğümüzde aklımıza neler geliyor ? Bugünün anne ve babaları için oyun, saklambaç, stop, beş taş, evcilik; bu günün çocukları için play station , tablet ya da internette oynanan online oyunlar… Bizim burada size bahsetmek istediğimiz oyun ise bir yol, bir yöntem, çocuklarla aynı dili konuşmamızı sağlayacak metod.

Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oynar… Ebeveynler ise soru sorar. Günümüzdeki anne babaların dayatmalarından biridir çocuklarımızla her şeyi konuşabileceğimizi sanmamız. Oysa ki çocuklar konuşarak, ya bizim önceden şekillendirdiğimiz cevapları verirler ya da konunun öyle uzağına giderler ki biz bile başlangıcını unuturuz. Bu gerçek, çocukların duygularını ifade etmede usta oldukları ve özgürlüklerini doyasıya yaşadıkları oyunu daha da anlamlı kılıyor. Oyun çocuğun dilidir. Kendini ifade edebilmesi için kullandığı doğal bir araçtır. Oyun oynamak yaratıcılığı olan bir deneyimdir. Oyunun, bilişsel ve motor becerilerin gelişimini desteklemek ve duygusal çatışmaların çözülmesini sağlamak gibi önemli amaçları vardır.

Oyun çocukla iletişim kurmak için iyi bir yol olmaktan öte psikolojik danışmanların kullandığı bir terapi yöntemidir. Oyun terapisi, çocuğun problemlerini anlamak, onun duygularını ve tutumlarını keşfetmek ve çocuğu bunlarla yüzleştirerek çözüm getirmesini sağlamak için geliştirilmiş bir tekniktir. Terapi ortamında da çocuk özlemlerini ve beklentilerini oyun yoluyla dışa vurabilir. Oyun terapisi çocukların kendilerini ifade edebilecekleri, risk alabilecekleri, sosyal kuralları ve sınırları öğrenebilecekleri ve yaşadıkları sorunlar ile başa çıkabilme yollarını keşfedebilecekleri güvenli bir ortam yaratır.

Oyun terapisinde özel olarak tasarlanmış bir oyun odasında terapist ve çocuk bir oyun oynar. Burada terapistin ilk görevi, çocuğun kendisini oyununa davet etmesini beklemektedir. Çocuk, ihtiyaç duyduğu güven ilişkisini kurmaya başladığında terapisti oyuna davet eder. Çocuk, oyun terapistiyle güven ilişkisini geliştirdikten sonra yavaş yavaş kendini açmaya başlar. Oyun terapisinde çocuk, her biri birbirinden farklı anlamlar taşıyan oyuncakları kullanarak kendi oyununu kurar ve günlük hayatında ifade etmekte zorlandığı öfke, üzüntü, kıskançlık gibi olumsuz duyguları özgürce yaşar. Oyun terapisti, çocuğu tüm hata, eksiklik ve zayıflıklarıyla koşulsuz olarak kabul eder. Çocuk, rahatlar ve daha cesur bir şekilde kendini oyunun akışına bırakır. Bu süreçte, çocuk oyunlarında, yaşamındaki hayal kırıklıklarını yeniden canlandırarak, farklı şekillerde baş etme yollarını öğrenir. Bu da kendisine güvenini arttırır. Problemleriyle yüzleşemeyen çocuklar problemlerini çözemezler.

Çocuğu yaşadığı travma (cinsel taciz, ölüm, boşanma) çocuğun gelişim basamaklarında takılmalara veya gerilmelere yol açabilir. Oyun terapisi, çocuğun gelişim basamaklarında takılmalara veya gerilemelere yol açabilir. Oyun terapisi, çocuğun takıldığı gelişim aşamasında gerekli iyileşmeyi sağlayarak bir sonraki gelişim aşamasına geçmesine ve iç dengesini kurmasına yardımcı olur. Oyun terapisi, endişe, korku, takıntı, düşük özgüven, çekingenlik, dürtüsellik, saldırganlık, topluma-okuma uyum sorunu, davranış problemleri; uyku-yeme tuvalet sorunları için uzmanların sıkça kullandığı bir terapi tekniğidir. Oyun terapisi, cinsel davranışlarla aşırı meşgul olan, fiziksel nedeni olmayan mide bulantıları veya baş ağrılarından şikayet eden, içe dönüklük ve mutsuzluk belirtileri gösteren, arkadaş edinmekte güçlük çeken, yaşıtları veya kardeşleriyle sıkça kavga eden, başkalarına zorbalık eden veya başkaları tarafından zorbalık gören, kendini savunamayan, özellikle de oyun oynamayan ve oynamasını bilmeyen çocuklar için kullanılan ideal bir yöntemdir.

Günümüzde 3-12 yaş çocuklarına ulaşmanın en iyi yöntemi olarak kabul edilen oyun terapisi merkezimiz de uygulanmaktadır. Hazırladığımız oyun terapisi odasında, çocuklarımız işbirliği yapmayı, başkalarına saygı duymayı, sorumluluk almayı ve sorumluluklarını yerine getirmeyi, kendini korumayı, dikkatini toplamayı, problemlerine çözüm yolu bulmayı, öfkesini doğru yönlendirmeyi, kendini doğru ifade edebilmeyi, sosyal ilişkilerini güçlendirmeyi, korkularını yenmeyi öğrenirler.
“Çocuğa küçük şeylerden zevk almasını öğreten, ona büyük bir servet bırakmış olur. “

Bizi Arayın 0553 756 61 01 - 0552 888 09 98
Tüm bireyler sosyal problemlerden kişisel problemlere, takıntılardan saplantılara farklı psikolojik sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu hayatlarını olumsuz etkilerken süreç geciktikçe çözümü zorlaşan bir travma haline gelir.  Çzüm için psikolog dadanışmanınız Karadeniz Farkındalık Enstitüsü hep yanınızda.
Karadeniz Farkındalık Psikoloji Enstitüsü Resmi Web Sayfasıdır. İçeriğin ve görsellerin tüm kullanım hakları Karadeniz Farkındalık Enstitüsü'ne aittir izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2021 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri tarafından geliştirilmiştir.