Blog Kategorileri
Rastgele Makale

Kendinizi Daha Çok Sevmenin 22 Yolu

¨Sevilmek için kendinizi sevmeniz gerekir.¨ Bunu birçok kez duymuşsunuzdur. Peki, kendinizi sevmenin anlamı nedir? Ve aslında kendinizi nasıl seviyorsunuz?
¨Sevilmek için kendinizi sevmeniz gerekir.¨ Bunu birçok kez duymuşsunuzdur. Peki, kendinizi sevmenin anlamı nedir? Ve aslında kendinizi nasıl seviyorsunuz?

Birçok nedenden dolayı, çoğumuz için başkalarını sevmek kendimizi sevmekten daha kolay gelebilir. Bazen kendimize çok kötü davranıyoruz. Kendimizi oldukça sert ve katı bir iç eleştiriye sağlıksız ilişkilere, zehirli maddelere maruz bırakıyoruz ve sonuç olarak kendi kendimizi incitiyoruz. Ancak kendimizi sevme eksikliğimizin nedenlerinden bağımsız olarak, kendimize bakmaya ve hak ettiğiniz sevgiyle kendinize nasıl davranmaya başlayacağınıza karar vermenin tam zamanı. Kendini sevmenin 22 yolu dediğimiz bakış açıları çoğu oldukça basit, bazıları daha zor olabilir. Bu fikirlerin hepsini kullanmak zorunda değilsiniz fakat bunların hayatınızı değiştirdiğine tanık olacaksınız.
1.Kendini Bil: Kim olduğunu bilmiyorsan kendini sevmek imkânsızdır. Neye inandığınızı, nelere değer verdiğinizi ve neleri beğendiğinizi keşfetmek için kendinize zaman ayırın.

2.Gerekirse ¨ Hayır ¨ deyin: Hayatımızdaki ve ilişkilerimizdeki sınırlar, saygı ve özeni hak ettiğimizi başkalarına bildirmenin önemli bir yoludur.

3.Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayın: Diğerleri daha iyi ya da kötü değildir. Onlar sadece farklıdır. Sizde en az diğerleri kadar değerlisiniz. Kendinizi diğerleriyle karşılaştırmanıza gerek yok.

4.Kendinize Vakit Ayırın: Sürekli meşgul, meşgul, meşgul…Yavaşlamanın, bedeninizin ve zihninizin dinlenmesine izin vermenin tam zamanı. Her şeyi yapmak zorunda değilsiniz. En çok önem verdiğiniz şeylerin öncelliğini belirleyin ve diğer şeylere hayır diyerek herhangi bir suçluluk duygunuzu ortadan kaldırın. Dinlenme gençleştirici ve kendine bakım vermenin temel bir biçimidir.

5.Şu Anda Olun: Hayatlarınız bir sürü şeyle dolu. Bunların birçoğu eğlenceli ve faydalı olabilir, ancak bizi tüketiyor olabilir ve bizi gerçekten bilerek kendimiz olmaktan alıkoyuyor olabilirler.

6.Güçlü Yönlerinizi Bilin ve Kullanın: Hepimizin müthiş yetenekleri var ama birçoğunu fark edemiyoruz. Meşguliyetler ve dikkat dağıtıcı birçok iş bu harika niteliklere erişmeyi zorlaştırıyor. Güçlü yönleriyle odaklanmak, içinizdeki olumlu duyguları artıracaktır.

7.Kendinize İyi Davranın: Bu kendinize iyi bir şeyler söylemek ya da bir hediye vermek olabilir bu. Bunu fark etmek için bir şeyler kazanmak zorunda değilsiniz. Kendinize ¨sadece¨ ihtiyaç duyduğunuz şeyleri vererek ya da telkinlerde bulunarak kendinize iyi davranabilirsiniz.

8.Kendinize Karşı Dürüst Olun: Bu göründüğünden daha zor olabilir. Bazılarımız kendini aldatma konusunda çok iyidir ve bunu yaptığının bile farkında değildir. Dürüstlük tüm ilişkilerde anahtardır ve bu durum kendinizle ilgili ilişkiniz içinde geçerlidir. Kısacası, yalan söylerseniz benliğinizi ( kendinizi ) sevemezsiniz. Gerçek sevgi sorumluluk almak ve hesap verebilirlik demektir.

9.Hatalarınız ve Kusurlarınız İçin Kendinizle Bu Kadar Mücadele Etmeyin: Kendimizi bir ay boş verin ve kendinizi kabul edin ve kucaklayın. Hatalar normaldir. Kusurlar sizi söz kılan şeyin bir parçasıdır. Olabileceğinizin en iyisi ya da olduğunuz kişi olmak güzelidir.

10.Daha Büyük Şeyler İçin Kendinizi Affetmeye Başlayın: Kendini bağışlama, yapabileceğinizin en iyisini yaptığınıza inanmanın getirdiği bir süreçtir. Bugün olsa tabi ki daha iyisini yapabilirsiniz. Şu anda sahip olduğunuz bilgi ve deneyim ile geçmiş yaşamınızı yargılamak tamamen haksızlıktır. Hatırlayın:¨ Daha iyisini bildiğimiz zaman daha iyisini yaparız¨

11.Bazı İnsanların Sizden Hoşlanmadığını Kabul Edin: Bu doğru, bazı insanlar sizi sevmeyebilir. Sizin için önemli olmayan insanları memnun etmeye çalışarak zamanınızı boşa harcamayın. Kendiniz olmak, diğerlerinin beğenisini kazanmak için birtakım şeylerden vazgeçmeniz ve otantik benliğinizi kucaklamanız gerektiği anlamına gelir.

12.Eğlenceyi Önceliğiniz Yapın: Her hafta gündeminize eğlenceli şeyler koyun, ihmal etmeyin ya da iptal etmeyin. Çünkü yapılacak çok işi var ve bunun için hepimiz iyi hissetmek için eğlenmeliyiz. Bu önemli ihtiyacı küçümsemeyin.

13.Dua Etmeyi ve Minnettarlık Duymayı Alışkanlık Haline Getirin: Minnettarlık ve şükran duymak hayatınıza iyi odaklanmanın en basit yollarından biridir. Her sabah uyandığınızda şükrettiğiniz 3 şeyi ifade etmeye çalışın.

14.Başarılarınızı Yazın: Bu kendini sevme aktivitesini seviyorum çünkü ruh durumunuz bozulduğunda ve özgüveniniz düştüğünde kendi başarılarınız yazılı olduğu metinleri ya da kâğıtları okuyabilir ya da dinleyebilirsiniz. Daha da fazla fayda sağlamak için başarı liste ya da kayıtlarınıza eklemeler yapın ve her gün listenizi okuyun.

15.Duygularınızı Hissedin: Duygularımız kim olduğumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Tüm duygularınız hissetmeden ve kabul etmeden otantik bir kişi olamazsınız. Öfke ve hüzün gibi rahatsız edici duyguları da kabul edin. Onları inkâr ederseniz kendinizin bir parçasını da inkâr etmiş olursunuz. Onları sağlıklı, saygılı bir şekilde ifade etmemize izin verin.

16.Vücudunuza İyi Bakın: İyi bir sağlık paha biçilemez. Kendinize fiziksel olarak iyi hissetme hediyesi verin, düzenli olarak egzersiz yapın, sağlıklı beslenin, su için, 7-8 saat uyuyun ve alkol ya da diğer ilaçları azaltın.

17.Bir Hobi Edinin: Hobiler eğlenceli, rahatlatıcı, zorlu, yaratıcı, atletik, sosyal ve eğitimle ilgili olabilir. Gördüğünüz gibi farklı hobiler bizim için farklı ihtiyaçları karşılıyor. İhtiyaçlarınızı karşılayan bir şey bulun.

18.Kendin İçin Ayağa Kalk: İlişkilerimizde sınırlar koymak gibi iddialı olmak ya da görüş ve ihtiyaçlarımızın önemli olduğunu başkalarına göstermenin bir yoludur. Kendinizi sevmeniz, değerinizi bildiğiniz ve başkalarına anlattığınız anlamına gelir.

19.Kendinize Bir Aşk Mektubu Yazın: Bunun zor bir görev olduğunu biliyorum, ancak bu şekilde gerçekten kendiniz hakkında hoşunuza giden şeyleri keşfedebilirsiniz.

20.İhtiyacınız Olduğunda Yardım İsteyin: Kendinizi önemsediğinizin ve bakım verdiğinizin bir diğer kısmı, yardıma ihtiyacınız olduğunu ifade etmek, yardım istemektir. Yardım istemek zayıflık değildir. Hepimizin zaman zaman yardıma ihtiyacı vardır.

21.Kendinize İyi Şeyler Söyleyin: Sevdiğinizle konuşuyor gibi kendinizle konuşabilirsiniz. Kendi moralinizi bozmayın. Kendinizi eleştirmeyin ve kötü şeyler söylemeyin.

22.Size İyilik ve Saygı ile Davranan İnsanlarla Kendinizi Sarın: Kiminle vakit geçiriyorsanız bu kendinizi nasıl hissettiğinizi yansıtır. Kendinizi iyi şeylere layık görüyorsanız çevreniz pozitif insanlarla çevrelenir. Bazen kendinizi sevmek, hüzünlü ve kaba insanlarla olan ilişkilerinizi sona erdirmek zorunda olduğunuz anlamına gelir.
Sharon Martin, LCSW
Bizi Arayın 0553 756 61 01 - 0552 888 09 98
Tüm bireyler sosyal problemlerden kişisel problemlere, takıntılardan saplantılara farklı psikolojik sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu hayatlarını olumsuz etkilerken süreç geciktikçe çözümü zorlaşan bir travma haline gelir.  Çzüm için psikolog dadanışmanınız Karadeniz Farkındalık Enstitüsü hep yanınızda.
Karadeniz Farkındalık Psikoloji Enstitüsü Resmi Web Sayfasıdır. İçeriğin ve görsellerin tüm kullanım hakları Karadeniz Farkındalık Enstitüsü'ne aittir izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2021 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri tarafından geliştirilmiştir.