Blog Kategorileri
Rastgele Makale

Biz Çift miyiz?

Hedefi olamayan bir gemi okyanusta kaybolmaya mahkûmdur. Peki, ilişkinizin de bir hedefi var mı? Her çift bu soruya hemen “ Evet var “der. Hayatı paylaşmak mutlu olmak, yuva kurmak gibi pek çok sevap verir. Bu cevapların hepsi de doğrudur aslında.
Hedefi olamayan bir gemi okyanusta kaybolmaya mahkûmdur. Peki, ilişkinizin de bir hedefi var mı? Her çift bu soruya hemen “ Evet var “der. Hayatı paylaşmak mutlu olmak, yuva kurmak gibi pek çok sevap verir. Bu cevapların hepsi de doğrudur aslında. Ama esas olan yaşanan hayata dair somut hedefler koymaktadır. Bu anlamda evliliğe hazırlık tam da somut hedefin konulduğu belki de ilk dönemdir. Evli, olmak bir arada yaşamak için atılır tüm adımlar. Türlü heyecanlar, tartışmalar, mutluluklar, hüzünler, başarılar, başarısızlıklar bu dönemde yaşanır. Bireyler ilk çift olma sınavını burada verir. Bu sınavı kazasız yarasız-beresiz atlatmak için gerekli olan becerileri bilmek gerekir. Çatışma çözmeyi, bütçe yapmayı, iletişim kurmayı ve hep beraber adımlar atabilmeyi burada öğrenir çiftler. Bu adımlar, yavaş yavaş, düşe kalka ama zamanla kendinden emin ve güvenli adımlara dönüşür. İşte bu dönüşüm yaşandığında artık çift değil “ BİZ ” olduk deriz. “ BİZ “ olunca aile olmaya doğru gideriz. Bu dönemde hedefe varılır ve ilişkinin gelişimi tamamlanır mı? Tabi ki hayır… Çünkü hayat tüm hızıyla akmakta gelişimi, değişimi beraberinde getirmektedir. Yeni hedefler gerekir; ama bu sefer “ BİZ “ in hedeflerini koymak, yaşamak, gerçekleştirmek gerekir…

İşte “ Evlendik “ deyip bizi yetiştiren ailelerimize güzel bir hoşçakal, yeni hayat eşimize güzel bir hoş geldin diyerek ilk “ BİZ “ hedefimizi koyar, sınırlarımız çizeriz. Ve hayat bizi yeni limanlara doğru sürüklemeye başlar. Bu yolculukta rotamız bazen sakin güvenli limanlara uğrar huzur bulur, bazen fırtınalı okyanuslarda kaybolur. Ama cebinizde pusulanız varsa “ BİZ ” kırmadan, incitmeden yeni, ışıl ışıl limanlara götürürsünüz… Bu yolculuğu bazen kendi gücümüzle kendi kaynaklarımızla yaparız bazen de uzman kişilerden yardım isteriz. Aile ve evlilik terapisi bu ihtiyaca cevap vermek için yapılan bir çalışmadır amaç çiftlere bu anlamlı yolculuklarında ışık tutmaktır. Hayatta hedefiniz, ilişkinizde pusulanız hep yanınızda olsun..

Bizi Arayın 0553 756 61 01 - 0552 888 09 98
Tüm bireyler sosyal problemlerden kişisel problemlere, takıntılardan saplantılara farklı psikolojik sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu hayatlarını olumsuz etkilerken süreç geciktikçe çözümü zorlaşan bir travma haline gelir.  Çzüm için psikolog dadanışmanınız Karadeniz Farkındalık Enstitüsü hep yanınızda.
Karadeniz Farkındalık Psikoloji Enstitüsü Resmi Web Sayfasıdır. İçeriğin ve görsellerin tüm kullanım hakları Karadeniz Farkındalık Enstitüsü'ne aittir izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2021 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri tarafından geliştirilmiştir.